Staff Contact Information

CLICK HERE FOR STAFF E-MAIL LIST

Administration

Principal
Paula Nolan
Principal

Assistant Principal
Sarah “Poppy” Campbell
Assistant Principal


Office Staff

Counselor
Margaret Albright
Counselor

Secretary
Salena Bowen
Secretary

Records & Scheduling
Heather Acharya
Records & Scheduling

Attendance Clerk
Hanna Sites
Attendance Clerk

Behavioral Support Assistant
Christopher Hawks
Behavioral Support Assistant

Nurse
Jenny Downes
Nurse

Health Clerk
Trish Colaizzi
Health Clerk

Technology
Brian Hartman
Technology


Kitchen Staff

Head Chef
Kara Mayer
Head Chef


Custodial Staff

Lead Custodian
Doug Simonsen
Lead Custodian

Night Custodian
James Adams
Night Custodian


Classroom Teachers (in alphabetical order)

PE & Health
Sami Abbitt
PE & Health

Science 7
Matt Bradley
Science 7

Life Skills EA
LuAnne Brannies
Life Skills EA

CLC Program Assistant
Gina Catlin
CLC Program Assistant

Life Skills Lead
Rene Conable
Life Skills Lead

US History
Shanna Davis
US History

CLC Program Assistant
Mandy Deville
CLC Program Assistant

PE & Health
Selena Frazier
PE & Health

Math 8
Sara Jenson
Math 8

Science 6
Lara Kimball
Science 6

Library Specialist
Jennifer Kotlarek
Library Specialist

Language Arts/Social Studies 6
John Lawless
Language Arts/Social Studies 6

Science 8
Steve Leighter
Science 8

Language Arts/Social Studies 6
Josh Livie
Language Arts/Social Studies 6

CLC Lead
Janelle Mak Settelmeyer
CLC Lead

LC Program Assistant
Stephanie Minter
LC Program Assistant

Art
Frances Noyes
Art

Speech/Language
Amy Roberts
Speech/Language

Language Arts 8
Michael Roderick
Language Arts 8

Life Skills EA
Kye Ruddell
Life Skills EA

World History 7
Jesse Scott
World History 7

LC Lead
Steve Shults
LC Lead

Math 6
Levi Smucker
Math 6

CLC Program Assistant
Jacob Stevens
CLC Program Assistant

Language Arts 7
Olivia Stieber
Language Arts 7

Spanish
Kelly Stroh
Spanish

Math 7 & Integrated 7/8
Gretchen Suchman
Math 7 & Integrated 7/8

Band
Alyssa Van Laar
Band


Translate »